Playlista do filmu na podstawie: Próby ognia
Twórca playlisty: OST do filmu
Gatunek książki: young adult
Seria: Więzień labiryntu #2
Wydawca: Papierowy Księżyc
Światowy bestseller, na podstawie którego powstał film wytwórni Twentieth Century Fox.
„Próby Ognia” to drugi tom serii „Więzień labiryntu” amerykańskiego autora Jamesa Dashnera, która stała się światowym bestsellerem i została przeniesiona na ekran filmowy przez wytwórnię Twentieth Century Fox.
„Więzień labiryntu” skończył się niezwykle emocjonalnym zwrotem akcji, który sprawia, że wszyscy miłośnicy serii w napięciu oczekują na spotkanie z kolejną przygodą.
„Próby Ognia” przynoszą jeszcze więcej napięcia, pułapek i mylnych tropów niż „Więzień labiryntu”, przez co trzymają czytelnika w nieustannym napięciu aż do ostatniej strony.
ż
Wrzesień w tym roku wydaje się bardzo udany dla amerykańskich dystrybutorów. Po raz kolejny sprzedaż biletów utrzymała się na wysokim poziomie (będzie to zapewne czwarty najlepszy w historii box office'u 38. weekend). W pierwszej dziesiątce mamy cztery nowości (z czego trzy to tytuły premierowe). Z kolei większość starszych tytułów poradziła sobie całkiem nieźle. Wyjątkami są chrześcijański "War Room", który stracił niespełna 20%, i numer jeden sprzed tygodnia – "The Perfect Guy" – który stracił ponad 60%.
Numerem jeden okazał się "Więzień labiryntu: Próby ognia". Film trafił do kin dokładnie rok po premierze pierwszej części, która również debiutowała na szczycie zestawianie. Niestety w Stanach Zjednoczonych "Próby ognia" nie sprzedają się tak jak w wielu innych krajach, czyli dużo lepiej od "Więźnia labiryntu". W Ameryce film zarobił 30,3 mln dolarów, czyli o 2 miliony mniej niż na otwarcie zgarnęła część pierwsza. Na szczęście dla 20th Century Fox "Próby ognia" dzięki reszcie świata mają już na swoim koncie ponad 100 milionów dolarów (108 mln), a film kosztował 61 milionów.
Autor recenzji: Darek Kuźma, Współpracownik OnetFilm
Kontynuacja zaskakująco fajnego "Więźnia labiryntu" jest znacznie bardziej widowiskowa i rozbudowana mitologicznie, przez co traci klimat części pierwszej i poświęca rozwój postaci na rzecz tworzenia kolejnej przebojowej serii filmowej. "Próby ognia" są jednak ciągle atrakcyjną wizualnie i ciekawie poprowadzoną pozycją, która spodoba się docelowej widowni.
Od premiery "Więźnia labiryntu" minął rok, ale akcja "Prób ognia" rozpoczyna się praktycznie w tym samym miejscu, w którym się zakończyła – uciekinierzy z tajemniczego labiryntu zostają zabrani przez tajemniczych wojskowych do tajemniczego kompleksu budynków, położonego gdzieś na nienazwanej pustyni. Kilka dni czasu ekranowego i kilkanaście minut seansu później uświadamiają sobie, że trafili z deszczu pod rynnę i rozpoczynają kolejną ucieczkę, tym razem po spalonych słońcem pustkowiach, zniszczonych przez jakiś okropny wirus miastach oraz starannie ukrytych górskich obozach rebelianckich. W "Próbach ognia" Wes Ball kontynuuje taktykę obraną w części pierwszej i skazuje swoich bohaterów na ostry survival, w ramach którego muszą uciekać przed zombie-podobnymi potworami z wydrapanymi oczami, przemierzać bezkresne pustkowia bez jedzenia i wody oraz unikać bezpośrednich starć z różnymi uzbrojonymi po zęby frakcjami zapełniającymi świat przedstawiony. Reżyser korzysta przy tym z różnorodnych środków stylistycznych, desperackie ucieczki kręcąc dynamiczną kamerą z ręki, bohaterów negatywnych oświetlając w odcieniach chłodnego błękitu, a w scenach w górzystych lokacjach korzystając z piękna krajobrazów dla odwrócenia uwagi od coraz bardziej pretekstowego scenariusza.
Na dwa tygodnie przed premierą filmu ukazała się powieść Jamesa Dashnera pt. "Próby Ognia". Oto fragment i szczegóły wydania książki.
Do sprzedaży trafiło drugie wydanie powieści „Próby ognia”, powieści Jamesa Dashnera będącej kontynuacją „Więźnia labiryntu”. 18 września na ekranach polskich kin będzie można obejrzeć adaptację tej książki w reżyserii Wesa Balla.
Cena „Prób ognia” to 39,90 zł za 424 strony w miękkiej okładce. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc. Poniżej można zapoznać się z opisem książki, okładką filmową oraz fragamentem powieści.